Klub Zdrowego Przedszkolaka

• Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W przedszkolu realizujemy projekt „Klub zdrowego przedszkolaka”, którego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych. Działania w ramach projektu kierowane są do przedszkolaków i mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.

1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
  2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
  5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
  10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.

Jak chronić skórę latem?

Spacery i wspólne zabawy na zewnątrz to cudowny pomysł, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad:

• Pamiętaj o nakryciu głowy, wybierając kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem.
  • Chroń pozostałe części ciała, okrywając je naturalnymi i przewiewnymi materiałami.
  • Okryj skórę podczas uprawiania sportu np. będąc w wodzie.
  • Ubieraj okulary z filtrem UV.
  • Unikaj spacerów w porach o największym natężeniu słonecznym (między 10:00-15:00).
  • Przyjaźń ze słońcem rozpocznij etapami, od krótkich spacerów.
  • Pij dużo płynów, najlepiej wody.
  • Używaj preparatów z filtrem UVA oraz UVB i odpowiednim dla swojego fototypu wskaźnikiem SPF. Na rynku dostępne są kremy z filtrami fizycznymi i chemicznymi. Dla małych dzieci przeznaczone są filtry fizyczne (zwane również mineralnymi), które nie wchodzą w głąb skóry, a jedynie odbijają promienie słoneczne i nie uczulają.
  • Nałóż krem z filtrem 20-30 minut przed wyjściem i powtarzaj czynność minimum co dwie godziny.
  • Nakładając krem omiń okolice oczu, jednak pamiętaj o uszach, ustach czy karku.
  • Nie lekceważ chmur, ponieważ latem zatrzymują one jedynie część promieniowania.